Özgül Polat

Özgül Polat

Erken Çocuklukta Eğitimin Kalitesini Arttırma Yolları

Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü’nden mezun olan Doç. Dr. Özgül Polat, Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde 1998 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde “Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeğinin Geliştirilmesi ve Standardizasyonu” konulu tezi ile 2003 yılında Doktor unvanını almıştır. Polat, 2009 yılında Yardımcı Doçent ünvanını, 2017 yılında ise Doçent Ünvanını almıştır. 22 yıldır “Okul Olgunluğu” konusunda çalışmakta olan Polat, bu alanda ilk kez 60-78 ay aralığındaki Türkiye’de yaşayan çocuklara özgü olarak Okul Olgunluğunu ölçmek amacıyla “Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği’ni” geliştirmiştir. Polat, “Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği’nin sertifika eğitimlerini vermeye devam etmektedir.

Ulusal ve uluslararası pek çok projede yer alan Polat'ın İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları, Okuma ve Yazı Farkındalığı, Ses ve Yazma Eğitimi, Okul Öncesi Eğitim Programları, Görsel Okuma, Duyu Eğitimi, Çoklu Zeka Uygulamaları, Aile Eğitimi, Çok Kültürlü Eğitim, Çocuklarda Kapasite Geliştirme konulu çeşitli kitapları vardır. Ayrıca Polat'ın, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf eğitimi alanlarına yönelik pek çok kaynakta yazar, editör ve danışman olarak imzası bulunmaktadır. Polat, okul öncesi çocuklara ve öğretmenlere, ailelere, ayrıca dezavantajlı çocuklar ve ailelerine yönelik olarak yürüttüğü birçok doktora ve yüksek lisans tezleri, danışmanlığını ve yürütücülüğünü yaptığı ulusal ve uluslararası projeler bulunmaktadır.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Polat, 2002'den beri Millî Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitim Programı Yazım ve Yaygınlaştırma Komisyonunda görev yapmaktadır. Ayrıca Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün 0-18 Yaş Aile Eğitim Programlarının yazar ve danışmanları arasındadır.

Sayın Özgül Polat, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü’nde 1996 yılında başladığı görevine, öğretim üyesi olarak devam etmektedir.

Acele etsen iyi olur!